Ağız İçi Hastalıklar

Ağız İçi Hastalıklar
Ağız İçi Hastalıklar

Ağız İçi Hastalıklar Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Ağız, insanların yiyecekleri öğüterek yutmasını sağlayan ve sindirilmesine hazır hale getiren önemli bir organdır. Bunun dışında seslerin çıktığı ve konuşmanın sağlandığı organdır. Bu kadar önemli görevleri olan ağız, farklı rahatsızlıkların belirtilerinin ilk olarak görüldüğü yerlerdendir. Bundan dolayı ağız içi hastalıklar, sanıldığı kadar basit olmayabilir. Kliniğimize gelerek ağız içindeki yaralar ve diğer hastalıklarınızı gösterebilir ve burada tedavi olabilirsiniz.

Ağız ile deri hastalıkları arasında ciddi bir ilişki vardır. Pek çok deri hastalığının ilk belirtisi ya deri ile birlikte ya deriden önce ya da deriden sonra ağızda görülür. Bundan dolayı ağız içindeki ufak bir kabarık, kızarık, tat değişikliği gibi hisler farklı deri hastalıklarının belirtisi olabilir.

Ağız İçi Hastalıklar Nelerdir?

Ağız içinde görülen farklı rahatsızlıklar vardır. Bunlardan bazıları son derece hızlı bir şekilde tedavi edilirken, diğerleri için benzer ifadelerin kullanılması çok zordur. Çünkü ağız kanseri başta olmak üzere benzer hastalıkların tedavisi çok daha uzundur.

Ağız içinde en fazla görülen rahatsızlık, burada oluşan yaralardır. Bu yaralar bazen dış etkilerden (sert yiyecekler, aşırı sıcak-soğuk içecekler vb.) oluşurken, bazen de demir, çinko ve vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bunların dışında ise bazı hastalıklara neden olan virüslerin etkisinin ağızda görüldüğü de bilinir. Mantar enfeksiyonları, frengi ve verem gibi hastalıkların etkileri, ağız içindeki yaralarda görülebilir.

Ağızda meydana gelen en önemli hastalık hiç şüphesiz kanserdir. Özellikle ağızda uzun süre geçmeyen yaralar, ağız kanserinin habercisi olabilir. Ağız kanseriyle birlikte görülmeye başlayan lezyonların başlangıçta herhangi bir ağrıya neden olmaması, hastalığın fark edilmemesine veya yeterince önemsenmemesine neden olabilir. Bu da hastalığın hızla ilerlemesi ve yayılması anlamına gelir. Bu sebepten ötürü insanların ağızlarında önemsiz olarak gördükleri yaralar veya şişlikler için mutlaka kontrole gitmesi gerekir. Bu kontrolleri kliniğimize gelerek yaptırabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kontrollerin düzenli yapılması, olası kanser vakalarının erken teşhisi anlamına gelir ki, bu durum tedavi için son derece önemlidir. Çünkü kanser ve benzer hastalıklarla mücadele, sürecin başında çok daha kolaydır ve başarı oranı da benzer şekilde yüksektir.

Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – Kozmetoloji


Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın