Güneş Alerjileri

Güneş Alerjileri
Güneş Alerjileri

Güneş Alerjileri

Güneş alerjileri, güneş ışınlarına bağlı olarak deride meydana gelen bir takım değişik durumlara verilen genel isimdir. Fotodermatoz da denilen söz konusu durumun farklı türleri vardır ve etki dereceleri de benzer şekilde farklıdır. Aşırı güneşe maruz kalma sonucunda ciltte kızarıklar, kaşıntılar ve döküntüler oluşması durumu olan alerjiler, bağışıklık sisteminin verdiği tepkiden kaynaklanır. Bütün bunlar dikkate alındığında güneş alerjilerinin küçümsenmemesi ve tedavilerinin mutlaka yaptırılması gerekir. Kliniğimizde güneş alerjileri tedavileri etkin ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Güneş Alerjileri Belirtileri Nelerdir?

Güneş alerjilerinin belirtileri, cilt yüzeyinde oluşan normal olmayan durumlardır. Fakat bu belirtilerin kesin olarak alerjiyi işaret ettiğini söylemek yanlış olabilir. Çünkü farklı cilt rahatsızlıklarında da benzer belirtilerin görülmesi söz konusudur. Bundan dolayı belirtiler sonrasında mutlaka kliniğimize gelerek, dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekir.

Güneş alerjileri belirtileri, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Cilt üzerinde oluşan yumrular

Kabarıklar

Kaşıntılı döküntüler

Kurdeşen

Güneş alerjisinin temelinde güneşe maruz kalmak yatsa da farklı nedenlerinde bu rahatsızlığı tetiklediği bilinir. Özellikle kalitesiz kozmetik ürünleri ve kremler, bunların başında gelir. Ayrıca güneşe maruz kalma süresi çok fazla olmayan kişilerde dahi bu alerjinin görülmesi mümkündür.

Güneş Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güneş alerjisi tedavisi, oluşan rahatsızlığın derecesine bağlı olarak farklılık gösterir. Hafif olan alerji durumlarında çoğu kez müdahaleye dahi gerek kalmaz. Hastalar, 3-5 gün güneşten uzak kaldıklarında cilt kendisini toplar ve rahatsızlığı atlatır. Fakat alerjinin derecesi arttıkça tedavi uygulanması zorunlu hale gelir. Aksi durumda alerjinin vereceği zarar, daha fazla olacaktır.

Güneşten kaynaklanan alerjilerinin tedavisinde genellikle kremler kullanılır. Kortikosteroid kremler, cildin kendini toplamasına yardımcı olur. Bunun haricinde ise ağız yoluyla alınan antihistaminler de tedavi sürecinde önemli bir yer tutar. Bu ilaçlar, deri altına salgılanan ve alerjiye neden olan histaminin önüne geçer ve rahatsızlığı engeller.

Tedavi yöntemleri genel olarak bu şekildedir, fakat buradaki temel husus, alerjinin derecesi ve tam nedenidir. Bundan dolayı kliniğimize gelmeniz, söz konusu sorundan kısa sürede kurtulmanız adına son derece önemlidir. Bu tür durumlar yaşamamak için, güneş kremi kullanmalı ve öğle saatlerinde dışarı çıkmamalısınız.


Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – KozmetolojiSihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın