Vitiligo ( Ala Hastalığı )

Vitiligo ( Ala Hastalığı )
Vitiligo ( Ala Hastalığı )

Vitiligo Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Vitiligo, deriye rengini veren pigmentleri üreten melonisit hücrelerinin yok olması veya hasar alması sonrasında oluşur. Bu rahatsızlık sadece bir deri rahatsızlığı olmayıp, aynı zamanda otoimmün bir bozukluktur. Dolayısıyla da tedavisinin buna göre yapılması son derece önemlidir.

Hastalık, bağışıklık sisteminin melonisit hücrelerini tehdit olarak görmesi ve onlara saldırmasından dolayı kaynaklanır. Fakat bağışıklık sisteminin tam olarak neden bu şekilde davrandığı, günümüzde bilimsel olarak kanıtlanabilmiş değildir. Bundan dolayı nedeninin tam olarak bilinmediğini söylemek yanlış olmaz.

Vitiligo (Ala Hastalığı) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cildin doğal rengini almasını sağlayan maddelere genel olarak pigment adı verilir. Bu pigmentlerin özelliğini kaybetmesi sonucunda ciltte ortaya çıkan beyaz lekeler, vitiligo olarak adlandırılır. Beyaz lekelerden dolayı bu rahatsızlığa ala hastalığı veya beyazlama hastalığı da denilir.

Vitiligo; ırk veya etnik köken fark etmeksizin her insanda görülebilen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda ve erkeklerde görülme olasılığı da eşittir. Fakat cildin beyazlaması, koyu tenli kişilerde daha fazla dikkat çeker. Çocukluk ve ergenlik yaşlarında çok nadiren görülen bu rahatsızlık, genellikle 20’li yaşlarda görülür. Dünya nüfusu dikkate alındığında insanların %0,5’inin bu rahatsızlığa sahip olduğu söylenebilir.

Ala hastalığı, tıbbi açından insanlar için direkt olarak bir risk oluşturmaz. Bulaşıcı da olmayan rahatsızlık, insanların görünümlerinin değişmesine neden olur. Kliniğimizde bu rahatsızlığın tedavisi, uzman hekimlerimiz ve son teknoloji tıbbi cihazlarımız sayesinde etkili bir şekilde yapılmaktadır. Siz de kliniğimize gelerek tedavi olabilir ve eski görünümünüze tekrardan kavuşabilirsiniz.

Vitiligo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi ala hastalığının tıbbi olarak hastaya herhangi bir zararı yoktur, fakat görünümdeki değişim, hastaların duygusal olarak çöküntüye girmesine neden olabilir. Bundan dolayı hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Tedavideki temel amaç, derinin tekrar eski rengini kazanmasıdır. Bunun için:

İlaç ve krem tedavisi

Ultraviyole ışın tedavisi

Ciltteki beyaz bölgelerin dövme ve benzer yöntemlerle renklendirilmesi

Cerrahi müdahale

Hastaların durumuna bağlı olarak yukarıda yer alan yöntemler biri veya birkaçı aynı anda kullanılabilir. Kliniğimizde bulunan alanında uzman hekimlerin uyguladığı tedaviler kısa sürede sonuç vermekte ve cilt renginizin eski halini alması sağlanmaktadır.


Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – KozmetolojiSihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın