Bakteriyal ve Viral Hastalıklar

Bakteriyal ve Viral Hastalıklar
Bakteriyal ve Viral Hastalıklar

Bakteriyel ve Viral Hastalıklar

İnsanların hastalanmasına neden olan unsurlardan birisi de enfeksiyonlardır. Bunların meydana gelmesine bağlı olarak iki sınıfa ayırma mümkündür: Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar. Bu enfeksiyon türlerinin çok fazla ortak özelliği olmasına rağmen, belli farkları da vardır. Bundan dolayı da ikisinin de ayır ayrı değerlendirilmesinin çok daha doğru olacağını söylemek yanlış olmaz. Gerek bakteriyel, gerekse de viral nedenlerden dolayı kaynaklanan rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi kliniğimizde yapılmaktadır.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar, adından da anlaşılacağı üzere bakterilerden kaynaklanır. Bakteriler tek hücreye sahip mikroorganizmalardır, fakat çok hızlı bir şekilde çoğalabilirler. Ayrıca bakterilerin tamamının zararlı olduğunun düşünülmemesi gerekir. İnsan vücudunda başta besinlerin sindirilmesi olmak üzere farklı olumlu etkileri olan çok sayıda bakteri vardır. Hastalıklara neden olan bakteriler patojenik olarak kabul edilir. Bunlar menenjit, cilt, boğaz ve kulak hastalıklarına neden olur.

Bakteriyel hastalıklar, hızlı bir şekilde büyür ve bundan dolayı tedavisinin de beklenmeden yapılması gerekir. Bu özelliklerinden dolayı bakteriyel hastalıkların çok daha tehlikeli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hastalıkların nedenlerinin doğru bir şekilde teşhis edilmesi için ayrıntılı tetkiklerin yapılması gerekir. Bu aşamadan sonra ise genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır.

Viral Enfeksiyonlar

Viral enfeksiyonlar ise virüslerden kaynaklanan durumlardır. Virüsler, yeryüzündeki en küçük mikroorganizmalar olup, yaşamlarını sürdürmek için kendilerine bir ev bulmaları gerekir. Virüsler, insan vücuduna farklı şekillerde girer. Girdikten hemen sonra hastalığa neden olmaz ve bir süre hücrelerde saklanır. Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında kendisini gösterir ve böylece hastalığa neden olurlar. HIV bu tür bir hastalıktır.

Viral hastalıkların bir kısmının bakteriyellere göre daha hızlı bir şekilde tedavi edilmesine karşın, bazı viral rahatsızlıkların tedavisi mümkün değildir. Bundan dolayı viral enfeksiyonların da basite alınmaması gerekir. Virüslerin hücre içinde çoğalması ve etkisini göstermesi, bu hastalıkların da son derece tehlikeli olmasına neden olmaktadır. Bunların tedavileri de antiviral ilaçlar ile yapılır.

Kliniğimizde bakteriyel ve viral hastalıkların tedavisi, uzman hekimler tarafından yapılır. Kullanılan tıbbi cihazların bu süreci kolaylaştırması, hastalıkları daha kısa sürede atlatmanız açısından son derece önemli bir detaydır.


Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – Kozmetoloji


Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın