Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı
Sedef Hastalığı

Sedef Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sedef hastalığı tedavisi, hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı şekillerde yapılır. Krem, losyon, deriye D vitamini takviyesi ve benzer yöntemler çok sık uygulanır. Bunun haricinde ise deriye ışık verilen fototerapi ve oral yolla alınan ilaçlar da tedavi için uygulanan diğer yöntemlerdir. Kliniğimizde, kişilerin durumu detaylı olarak değerlendirilmekte ve bunlardan uygun olan tedaviler uygulanarak hastalığın tedavisi kısa süre içinde yapılmaktadır.

Sedef Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sedef hastalığı, insan derisi üzerinde görülen bir hastalık olup, tıbbi adı Psoriasis’tir. Bu hastalık, derinin pembe ile kırmızı arasında bir renk alması ve üzerinde beyaz, kalın ve parlak kepeklerin bu tabakanın üzerinde oluşması şeklinde gözlenir. Dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi ülkemizde de görülen bu hastalığın tedavisinin son derece özenli bir şekilde yapılması gerekir. Kliniğimizde bulunan uzman hekimler tarafından uygulanan kanıtlanmış yöntemler ile bu rahatsızlıktan kurtulabilir ve hayatınıza normal bir şekilde devam edebilirsiniz.

Sedef hastalığının görülme oranı, %1 ila %3 arasında farklılık gösterir. İnsanlar da görülme şeklinin de farklı olduğu bilinir. Bazı kişilerde aniden ortaya çıkar ve kaybolur. Bazı kişilerde ise tedavi sonucunda kaybolabilir. Bu hastalığın da farklı şiddette olan türleri vardır, fakat genel olarak insanlarda hafif bir şekilde seyrettiği söylenebilir. Psoriasis vulgaris, en sık görülen türüdür. Bu rahatsızlığın etkisi genellikle saçlı deri, diz ve dirsek bölgesinde görülür.

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

İnsan derisinin canlı bir yapısı vardır ve buradaki hücrelerin sürekli yenilenmesi söz konusudur. Bu yenilenme işlemi sağlıklı bir insanda 25 ila 30 gün arasında sürer. Sedef hastalığında ise deri hücreleri 3-4 gün içinde yenilenir ve aşırı üretilen hücreler üst üste binmeye başlar. Bu da sedef hastalığının görülmesine neden olur. Fakat söz konusu yenilenmenin neden bu kadar kısa sürede meydana geldiği ile ilgili net bir bilimsel açıklama halen bulunmamaktadır.

Yapılan araştırmalarda bu hastalığın en önemli nedeninin genetik faktörler olduğu tespit edilmiştir. Bunun haricinde ise alkol kullanımı, sigara, D vitamini eksikliği ve stres gibi faktörlerin bu rahatsızlığı tetiklediği bilinmektedir.

Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – Kozmetoloji


Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın