Çatlak Tedavisi

Çatlak Tedavisi
Çatlak Tedavisi

Çatlak nedir?

Çatlak ya da cilt çatlakları olarak biline  sorun,  ciltte meydana gelen gerilme ve gevşemelere derinin vermiş olduğu tepki olmaktadır. Çoğunlukla ciltte meydana gelen çatlaklar, deri renginden daha açık veya koyu bir renkte, adeta ince bir yol görünümü oluştururlar. Bu oluşan görüntü adeta derinin altından oluşmuş bir çatlak gibi durmaktadır.

Cilt Çatlağı Nasıl Oluşur?

Deri diye adlandırılan kavram aslında karmaşık bir yapıdan ibarettir. Derinin kendi yapısının içinde kollajen ve elastin adı verilen lifler bulunmaktadır. Deride yer alan bu lifler birbirine adeta bir örümcek ağı gibi karışmış ve iç içe geçmiş bir yapıdadır. Kollajen ve elastin ne kadar güçlü ve yoğun ise derinin elastikiyeti yanigerilme kabiliyeti, gevşeme, dış etkilere karşı korunması da o kadar sağlam olmaktadır. 

Elastikiyet özelliği zayıf olan derilerde çeşitli nedenlerden ötürü oluşan  gerilme, büyüme ve ardından meydana gelen ani bir gevşeme sonucu cilt çatlağı nasıl oluşur sorusu cevabını bulmuş olmaktadır. Çünkü elastikiyet özelliği olmayan deri vücutta yaşanan bu ani değişimi kaldıramaz ve kendisini kısa sürede adapte edemediği için haliyle reaksiyon verir.Genellikle cilt çatlaklarının oluşması için yeterli olan gevşemeler, gerilmeler ve büyümeler en çok;


Lazer Çatlak Tedavisi

Hamilelik

Doğum

Ergenlik döneminde meydana gelenhormonal değişimden kaynaklı  vücut gelişimi

Ergenlik döneminde yaşanan fiziksel değişimler ( boyun uzaması, göğüslerin büyümesi, boyun uzaması) gibi.

Hızlı şekilde alınan aşırı kilolar veya hızlı şekilde kilo vermelercilt çatlağı nasıl oluşur sorusunun nedenlerine sebep olabilmektedir.

Lazer ile Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt çatlağı tedavisi, kılcal damar tedavisinde kullanılan lazer sisteminden faydalanılarak yapılmaktadır. Ciltte oluşan çatlakların üzerine, çatlakların bulunduğu hat boyunca sırası ile lazer ışınları gönderilmektedir. Bu bölgelerde lazer ışınlarının ısı ve hızından kaynaklı çatlakların olduğu bölgelerde kontrollü bir hasar oluşmaktadır. Tedavi esnasında hasar alan deri kendini yenileme özelliği sayesinde, tedavi esnasında aldığı hasarı iyileştirirken,aynı zamanda deforme edilen çatlakları da iyileştirmektedir. Lazer ile çatlak tedavisi temel prensibi bu olmaktadır.

Lazer ile Cilt Çatlağı Tedavisi Hangi BölgelereUygulanır?

Cilt çatlaklarının geneli oluşum sebeplerinden dolayı belli bölgelerde oluşmaktadır. Bu bölgeler ise;

Bacak

Kol

Göbek

Kol ve koltuk altı arasındaki bölge

Bel çevresi

Basen ve kalça gibi bölgelerde sıklıkla görülmektedir. Bu sebeple lazer tedavileri de genellikle bu bölgelere uygulanmaktadır. Fakat bunu biraz daha genel bir şekilde ifade edecek olursak, çatlakların problem olduğu her bölgeyelazer çatlak tedavisi uygulanabilmektedir.

Lazer ile Çatlak Tedavisi Acı Verir mi?

Lazer ile yapılan çatlak tedavilerinde yanma kaynaklı  bir miktar acı oluşabilmektedir. Lazer ile çatlak tedavisi acı verir mi sorusuna daha net cevap verecek olursak, lazer ile yapılan hemen her tedavide olduğu gibi bu tedavide de lazer taraması soğuk hava üfleyen yardımcı aparatlar eşliğinde yapılmaktadır. Böylece tedavi sırasında hissedilen acı bir miktar azaltılmış olmaktadır. Fakat acıya karşı dayanamayacağını düşünenler için, lokal anestezi de seçeneği de sunulmaktadır.

Lazer ile Çatlak Tedavisi Fiyatları Nedir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki lazer ile çatlak tedavisi fiyatları hakkında net bir rakam söyleyebilmek için, tedavi planının ve uygulanacağı bölgenin belirlenmesi gerekmektedir. Lazer ile çatlak tedavisi fiyatları noktasındadaha detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.Lazer tedavi yöntemi sayesinde leke ve kılcal damarlardan kaynaklıoluşan çatlaklarda tedavi edilmektedir. Lazer ile çatlak tedavi yöntemi, kesinlikle alanında uzmanlaşmış doktorlar tercih edilmelidir. Çünkü lazerin gönderiliş dozu ve şekli doktor tarafından belirlenip çok önemli olmaktadır. 

Çatlaklar Neden Oluşur ?

Çatlakların meydana gelmesinde bir çok sebep etkili olmakla birlikte özellikle cilt çatlakları neden oluşur bunu ele alalım;

Hızlı kilo alıp – vermeye bağlı değişimler

Derinin hassas ve ince olması

Hormonalkaynaklı değişimler

Hamilelik ve doğum esnasındaki değişimler

Derinin gerilip gevşemesi gibi etkenler kaynaklı değişimler sonucu ciltte çatlaklar oluşmaktadır.Çatlak Görünümü Deri Üzerinde Nasıl Belli Olur ?

Çatlaklar, deri üzerinde 2 evrede görülmektedir. Bunlar ise İlk ve son evre olarak adlandırılırlar.

İlk evre olarak adlandırılan dönemde çatlakların görünümü çok belirgin olmamaktadır. Bu evrede meydana gelen çatlaklar deri rengine oldukça yakın, pembemsi veya hafif mora çalan bir renkte olmaktadır. Çatlak görünümleri deri üzerinde nasıl belli olur derseniz, renk tonu farklılıklarından bunu hissedebilmektesiniz.

İkinci evrede ise çatlaklar derinleşmiş ve yerleşmiş hale gelir buna bağlı olarak renkleri deri üzerinde daha morumsu ve gri şekilde görülür.

Çatlaklar En Çok Hangi Bölgelerde Görülür ?

Bu sorunuzun cevabını aslında kendinizde verebilirsiniz. Çünkü ciltte çatlaklar en çok vücutta değişimin en fazla olduğu kısımlarda görülmektedir. Daha somut olarak ifade edecek olursak, kilo alıp verdiğiniz zaman en çok hangi bölgenizde değişim yaşanıyorsa o bölgede derinin gevşeyip gerilmesidaha sık olmaktadır. Doğal olarak da en çok çatlak o bölgelerde oluşmaktadır. Bu gibi bölgelerse vücutta en çok;

Bacaklar

Göbek

Karın

Kalçalar

Kol ile bedenin birleştiği ön kısım gibi yerler olmaktadır.

Çatlak Tedavisi Kaç Seans Yapılır ?

Genel olarak lazer ile çatlak tedavisi kaç seansta yapılır sorusunu cevabı, çatlakların miktarına ve evresine göre belirlenmektedir. En net cevap için ise, tedavi olmayı düşünenlerin öncelikle kliniğimize gelerek derilerinde oluşan çatlakların miktarı ve evreleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Çatlak tedavilerinden az 2 seans başlangıç için kemikleşmiş bir seans sayısı olmaktadır. Bunun akabinde tedavi başarısına ve ihtiyaca göreseans sayısında güncellemeye gidilir.

 Lazer tedavi uygulama süresi ise, çatlakların sayısına ve uygulama alanının büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama 20 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Çatlak tedavisi için lazer tedavisi seans arası süre birçok lazer tedavilerinde olduğu gibi 3 hafta veya 4 hafta arasındadeğişmektedir.

Kullanılan Lazer Sistemi Nedir ?

Çatlak tedavileri için kullanılan lazer sistemi fraksiyonel lazer sistemidir. Fraksiyonel lazer sistemi hem çatlakları tedavi etmekte hemde deriyi sıkılaştırmaktadır. Aynı zamanda deriyi yeniler ve hücre yapımını uyardığı için cilt sağlığını olumlu yönde etkiler.

Lazer ile Çatlak Tedavisinin Tamamlayıcı İşlemleri Var Mıdır ?

FraksiyonelLazer Sistemi ile çatlak tedavisi çatlaklar üzerinde en etkili yöntemlerden bir tanesidir. lazer tedavi süreci boyunca seanslar tamamlandıktan sonra doktorunuza danışarak çatlak giderici-önleyici kremler kullanabilirsiniz. Burada önemli bir nokta ise kullanacağınız kremi kesinlikle doktorunuza sorun ve onun danışmanlığı altında alın. Çünkü piyasada kozmetik adı altında birçok krem satılmakta olup bunların tamamı kaliteli ve iyi olmamaktadır.

Uygulama İle İlgili Bilgiler 

Lazer çatlak tedavi işlemi için en çok karşılaşılan soru "Lazer çatlak tedavi işlemi acı verir mi ?” şeklinde olmaktadır. Uygulama esnasında lazer ışınları hastaya bir derece ısı hissettirir ve buna bağlı olarak tam olarak acı denilmese de bir miktar yanma hissedilir. Bu yüzden tedavi esnasında hastaya uygulama sırasındaacı hissetmemesi için ışınlar atılmadan 20 dakika önce bölgesel hissizlik yaratan kremler kullanılması ya da lokal anestezi yapılması uygun olacaktır. 

Anestezik uygulama etkisini gösterdikten sonra artık tedavi aşamasına geçilebilir. Çünkü bu uygulama sonrasında artık hasta hiç bir acı duymayacaktır. Çatlak tedavisi genel olarak lazer ışınları ile yapılan bir tedavi yöntemi olduğundan, uygulama sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar ise,lazer ışınları ile yapılan tedaviişlemlerinden sonra uygulama bölgesinin güneş ve sudan özellikle ilk 3 gün boyunca korunması çok önemli olmaktadır.


Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın