Akne Sivilce

Akne Sivilce
Akne Sivilce

Akne Sivilce Nedir? Oluşumu ve Tedavisi

Akne veya bilinen diğer adıyla sivilce, özellikle genç yaşta olan insanların yaşadıkları en önemli cilt sorunlarının başında gelir. Ergenlikle gelen ve kısa süre sonra geçen sivilcelerin bir kısmının kalıcı hale gelmesi, insanların dış görünümlerinin ciddi şekilde olumsuz etkilenmesine neden olur. Yüz, omuz, sırt ve omuz bölgesinde görülen akneler, farklı şekillerde oluşabilir. Fakat genel olarak yağ üreten sebase bezlerinin por olarak bilinen dışa açıklığının kapanması ve burasının iltihaplanması sonucunda oluşur. Sivilcelerin tedavi edilmesi, insanların eski görünümlerini kazanması adına son derece önemlidir. Aksi durumda, sivilceler geçse dahi izleri kalabilir. Kliniğimizde uygulanan yöntemler ile aknelerinizde tamamen kurtulabilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Akne, sivilcelerin kendi içinde farklı tipleri vardır. Bunlar, her insanda görülebilir. Aynı anda birden fazla türdeki sivilcenin görülmesi dahi mümkündür. Bahse konu sivilce oluşumlarından bazıları şunlardır:

Küçük, iltihapsız, siyah veya beyaz renkteki oluşumlar (Komedon)

İçi sıvı dolu, kapsülle çevrili olan oluşumlar (Kist)

Çapları 0,5 cm’ye kadar olan ve içi iltihap dolu olan sivilceler (Püstül)

Çapı 1 cm’ye kadar olan ve sert olan oluşumlar (Papül)

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akne, ergenlikten sonra hemen herkesin yaşayacağı problemlerden birisidir. Eğer tedavi edilmezse kalıcı olabilir ki, bu da insanların yaşamlarını son derece olumsuz etkiler. Akne tedavisi, görülen oluşumlara bağlı olarak farklılık gösterir. Öncelikle aknenin nedeninin anlaşılması için bir dizi tetkik yapılması gerekir. Çünkü sivilce, farklı bir hastalığın yansıması olarak da görülebilir.

Genel olarak komedonal türde olan sivilcelerin tedavisi daha hafif ve kolay iken papül, püstül ve kist şeklinde olanların tedavisi nispeten daha zordur. Bunlar için uygulanan tedavi yöntemleri genel olarak şu şekildedir:

Cilde sürülen kremler, losyonlar

Ağızdan alınan antibiyotikler

Sivilceye direkt olarak ilaç enjekte etmek

Lazer tedavisi

Yukarıdaki yöntemler, hastaların durumuna bağlı olarak kullanılmalıdır. Bu yöntemlerin uzman hekim tarafından belirlenmesi çok önemlidir. Kliniğimizde bulunan uzman hekimler ve son teknoloji ürünü tıbbi cihazlar sayesinde sivilce (akne) tedavisi, etkili bir şekilde yapılır. Böylece sivilcelerinizden tamamen kurtulmanız sağlanır.


Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – Kozmetoloji


Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın