Deri & Cilt Kanserleri

Deri & Cilt Kanserleri
Deri & Cilt Kanserleri

Deri Kanserleri Nelerdir? Tedavileri Var Mıdır?

Cilt kanseri olarak da bilinen deri kanserleri, farklı çeşitleri olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkların temel nedeni, deriyi oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesidir. Bu durum, ciltte bir takım yaralara ve anomalilere neden olur. Genel olarak güneşe çok daha maruz kalan bölgelerde görülse de güneş görmeyen bölgelerdeki deride de kanser hücreleri görülebilir. Bu hastalığın tedavisinde erken ve doğru teşhis hayati önem taşır. Kliniğimizde bulunan ve deri kanserleri alanında uzman olan hekimler, son teknoloji ürünü tıbbi cihazlar ile doğru ve erken teşhis yapılmaktadır. Böylece tedavi için çok önemli bir adım atılmış olmaktadır.

Deri Kanserleri Tedavisi

Bilindiği gibi kanser tedavisi olan bir hastalıktır, fakat bazı türlerinin tedavileri halen yoktur. Deri kanserlerinin de tedavisi vardır. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi deri kanserlerinde de erken teşhisin son derece önemli olduğunun bilinmesi gerekir. Tedavi süreci son derece uzun ve yorucu olabilmektedir. Erken teşhis ile bu süreç kolaylaşacaktır.

Deri kanserlerinde uygulanan tedavi yöntemleri, kanserli hücrelerin nerede olduğuna bağlı olarak farklılık gösterir. Tedavi için kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:

Mohs ameliyatı

Kriyoterapi

Küretaj

Elektrokoterizasyon

Radyasyon tedavisi

Fotodinamik terapi

Kemoterapi

Bunlar ve diğer yöntemler, kliniğimizde uygulanmaktadır.

Deri Kanseri Türleri

Deri kanserlerinin kendi içinde farklı çeşitleri vardır. Fakat 3 türün daha öne çıktığı söylenebilir. Bunlar:

Bazal hücreli cilt kanserleri (karsinomlar)

Skuamöz hücreli cilt kanserleri (karsinomlar)

Melanom

Bazal ve skuamöz hücreli deri kanserleri çok fazla görülür. Görülen vakaların önemli bir kısmının bu iki tür olduğu söylenebilir. İnsanların güneşe maruz kalma dereceleri ile bu hastalıkların ortaya çıkması arasında ciddi bir ilişki vardır. Baş ve boyun bölgesinden başlar ve diğer bölgelere doğru yayılırlar.

Melanom ise adını cilde rengini veren melanositlerden almıştır. Hücrelerin büyümesi ile kendisini gösteren bir kanser türüdür. Melanositlerde mol adı verilen ve kanser olmayan büyümeler de görülebilir. Bu ikisinin karıştırılmaması çok önemlidir. Melanoma bağlı olarak deride meydana gelen büyümeler erkeklerde göğüs ve sırt bölümünde çok sık görülürken, kadınlarda ise bacaklarda görülür.


Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – KozmetolojiSihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın