ÇENE VE YANAK DOLGUSU

ÇENE VE YANAK DOLGUSU
ÇENE VE YANAK DOLGUSU

Çene ve Yanak Dolgusu

Yaş ilerlemesine bağlı olarak insanlarda derin kırışıklıklar oluşmaktadır. Meydana gelen bu kırışıklıkların tedavisi için ise, yüzü şekillendirme şeklinde uygulanan yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de genel tabirle çene ve yanak dolgusu olarak da bilinen dolgu maddeleridir. Dolgu yöntemiyle vücudun doğal maddelerine eşdeğer olan maddeler cilt dokusu altına enjekte edilmektedir.

Bu tür tedavi yöntemlerinde dolgu maddesi olarak çoğunlukla kullanılan ürün hyalüronik asit olmaktadır. Mukopolisakkarit ve hyalüronik asit doğal şekerdir ve bütün canlılarda bulunduğu gibi insan vücudunda da bulunmaktadır. Hyalüronik asit yapısından dolayı kendi hacminden bin kat fazla su tutabilme özelliğine sahiptir ve enjekte edildiği kısımda uzun süre şeklini muhafaza edebilmektedir. Bu özelliğinden dolayı çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesi özelliği taşımaktadır, bunun yanında kozmetik ürünlerde de çok sık kullanılmaktadır.

Vücutta kendiliğinden doğal olarak bulunan Hyalüronik asit alerji yapmadığı gibi kendi kimyasal yapısının herhangi bir riski ya da yan etkisi de olmamaktadır. Burada en dikkat edilecek husus uygulayıcı hatalarının olmamasıdır ve dolgu maddesi uygulamasının başarılı olması için teknik ve tıbbi bilgi gereksinimi açısından gerekli donanıma sahip olunmalıdır. Kesinlikle uygulama yaptıracağınız kişi alanında uzman ve ne yaptığını bilen birisi olmalıdır. Dolgu madde enjeksiyon işlemleri ameliyat gibi operasyonlara nazaran oldukça kolay yapılmaktadır. Tedavi öncesi kremlerle yapılan hafif bir anestezi işleminin ardından tahmini 15-30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Çene ve yanak dolgusu işlemleri, kişinin sosyal hayatını ve işe gitmesine engel teşkil etmez. Özel bir vakit ayırmanıza gerek kalmadan öğle arası boşluğunda bile yaptırabilirsiniz. Uygulama  yapıldığı anda hemen etkisini gösterir  ve sonucu görmek için ekstradan beklemek gerekmez. Ancak uygulamadan takriben 10 gün sonra uygulandığı bölgeye iyice oturarak daha ideal bir görünümüne kavuşur. Tedavi sonrası her hangi bir özel bakım istemez.

Uygulama Bölgeleri Nelerdir?

 • Burnun yan taraflarından dudakların yan taraflarına doğru uzanan çizgiler
 • Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (marionette çizgiler)
 • Dudak üstündeki mimik çizgileri (perioral çizgiler)
 • Derin sivilce ve yara izleri de yine çene ve yanak dolgu uygulama bölgeleri arasında yer almaktadır.
 • Dudak dolgunlaştırma ve kontürü
 • Elmacık kemiği ve yanak dolgunlaştırılması
 • Göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi
 • Alındaki kırışıklıkların giderilmesi

Dolgu Ağrılı Mıdır?

Teosyal,Eleves, Rastlayne, Juvederm, Stylage, Variofill ve Perfecta gibi hyalüronik asit dolguların acıtma oranları oldukça düşük olmaktadır. Kliniğimizde tedavi gören hastalarımızın bir çoğu dolgu ağrılı mıdır sorusuna cevaben hissettikleri acıyı ‘’sinek ısırığı’’ şeklinde tanımlamaktadır. Şayet acı kriteriniz oldukça düşükse, bunu doktorumuzla konuşabilirsiniz.

Böylece uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi kremini biraz daha fazla ve uzun süreli sürülerek  ya da enjeksiyon yolu ile enjekte edilerek uyuşması sağlanabilir. Bunların haricinde duyulan acının seviyesini aşağıdaki faktörlere de bağlı olabilir:

 • Dolgu tedavisinin uygulandığı bölge
 • Dolgunun hyalüronik bazlı ya da yağ bazlı olması, çünkü yağlı bazlı dolgular ağrılı olabilmektedir.
 • Kişinin acı eşiği derecesi
 • Uygulanan dolgunun miktarı da ağrı hissedilmesinde etkili olabilmektedir.

Dolgu Nasıl Yapılır?

Öncelikle dolgu nasıl yapılır ve tedavisi nasıldır kısmına geçilmeden önce hastanın çeşitli açılardan mimikle ve mimiksiz resimleri çekilmektedir. Çekilen bu resimler işlem öncesi ve sonrası oluşan değişikliğin fark edilmesi için çekilir ve gerektiğinde hastaya gösterilir. Resimlerin hiçbirisi kesinlikle bir başka 3. Şahıslar ile paylaşılmaz. Acı hissinin minimize edilmesi için dolgunun yapılacağı bölgeye lokal anestezik krem sürülmektedir. Lokal sentez etkisi oluşturan anestezik kremin tesiri ise yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Burada en önemli şey hastanın tedavi işleminden beklentisinin ne olduğunu net olarak ifade etmesidir.

Doktor tedavi öncesi hastayı inceleyerek  kas yoğunluğunu, yüz şeklini ve cilt tipi özellikleri kontrol eder. Kliniğinizde dolgu maddesi nasıl yapılır diye merak edenler için; hastanın önünde enjeksiyon ve dolgu malzemesi kutusundan çıkartılır ve kesinlikle tamamı steril olmaktadır. Hasta isterse ürünlerin barkodunun kopyasını ya da kutuların fotoğrafını çekebilir. Uygulama sırasında ise enjektör içerisindeki dolgu maddesi cilt altına enjekte edilmektedir. Tedavi sırasında dolgunun yapılacağı bölgeye göre cilt altına inilecek derinlik miktarı değişiklik gösterebilmektedir. Tedavi sonrası bölgeye antibiyotik kremle masaj uygulanmaktadır.

Uygulama Süresi Nedir, Ne Kadar Süre Etkisini Korur?

Tedavi işlemi için tek seans ortalama 15-30 dakika sürmektedir. Çok ince bir iğne yardımıyla hyalüronik asit dolgu maddesi derinin orta tabakasına enjekte edilir. Tedavide kullanılan dolgunun kalitesine ve hastanın cilt yapısına göre dolgu madde etkisi ne kadar sürer, sorusunun cevabı ortalama 8-12 ay devam eder. Her daim hareket halinde olan ağız ve dudak gibi bölgelerde dolgu kalıcılığı daha az sürmektedir.

Hastaya enjekte edilen dolgu miktarı arttıkça kalıcılık süresi de uzayabilmektedir. Burada doğal görünümden uzaklaşmamak için enjekte edilen oran ve ortaya çıkacak aförüntü arasında ki denge çok iyi sağlanmalıdır. Düzenli olarak yapılan dolgularda kalıcılık süresinin de doğal olarak arttığı gözlemlenmiştir.

Dolgu Doğal Görünür Mü?

Alanında uzman ve tecrübeli bir dermatolog tarafından yapılan dolgu uygulamasında hata payı oldukça düşüktür. Kimi insanların kendileri oldukça dolgun dudak isteyerek doğal görüntüden uzaklaşmak isteyebilmektedirler. Dolgu doğal görünür mü, sorusunun cevabı aslında birazda sizin tercihlerinize bağlıdır. Doğal bir görüntü isterseniz kesinlikle doğal görünür ve doğal görünüm için alt dudak üst dudaktan daha kalın olmalıdır. Şayet tedaviyi yapan kişi tecrübeli birisi değilse üst dudağı daha kalın yaparak sizleri doğal görüntüden uzaklaşılır.

Bütün bunların haricinde kendisini farklı kılmak isteyen çok az sayıdaki kişi, özellikle görsel medyanın etkisiyle doğal dışı tanımlanabilecek dudaklar ve yanaklarda isteyebilmektedir.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir? Hangi Markaları Kullanıyorsunuz?

Dolgu ile tedavi uygulamalarında yüzün farklı bölgeleri için farklı maddeler kullanılabilmektedir. Hatta aynı marka değişik yapıda dolgu çeşidi de üretebilmektedir. Çünkü farklı maddelerin yüz bölgesinde farklı etkileri olabilmektedir.

Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – Kozmetoloji


Hyalüronik Asit Bazlı Dolgu Ürünleri

Vücutta doğal olarak bulunan ve bir tür şeker olan hyalüronik asit, tüm canlılarda, dolayısıyla da insan vücudunda kendiliğinden bulunmaktadır. Bu yüzden hyalüronik asit  bazlı dolgu ürünleri, vücutta  cildin kollajen üretimini arttırması, eklemlerin kayganlığı artırması, maddenin hücre bölünmesi ,cildi canlı tutması, derinin elastikiyetini sağlaması gibi önemli görevleri sağlamaktadır.

Dolgu tedavisinde kullanılan hyalüronik asitin vücuttaki üretimi 30 yaşından itibaren kademeli olarak azalmaya başlamaktadır. Azalmasıyla birlikte cilt elastikiyetini, canlılığını ve nemliliğini kaybeder. Bu olumsuz etkiler sonucu oluşan negatif durumlar gözle görülür hale gelir. Bu maddenin vücutta azalmasıyla yine kırışıklıklar belirginleşir, cilt tonunda ise renk farklılıkları meydana gelir. Hyalüronik asit bazlı dolgu ürünleri genellikle jel bazlı kıvamda olup yumuşaktır.

Ulusararası standartlarda olan ve kliniğimizde de kullanılan Avrupa ve Amerika menşeli bu ürünler ise şunlardır: Variofill, Eleves, Juvederm, Perfecta ve Stylage, Teosyal ve Restlayne olmamaktadır.

Kalsiyum Hidroksiapatit Bazlı Dolgu Ürünleri

Kalsiyum Hidroksiapatit de hyalüronik asit gibi vücudumuzda, özellikle kemiklerde doğal olarak bulunan bir madde olmaktadır. Kalsiyum dolguları hyalüronik asit dolgularına göre ciltte daha uzun süre kalmaktadır ve doğal olarak etki süreleri daha uzun olmaktadır. Takriben 12 ay boyunca ciltte tutulurlar. Derin kırışıklıklar üzerinde oldukça etkili olmaktadırlar. Derideki kolajen üretimini uyararak cildin yenilenmesini sağlar. Kalsiyum bazlı dolgu ürünleri içinde en sık kullanılanları ise, uluslararası standartlarda olan Avrupa ve Amerika menşeli Radiesse, Sculptura ve Neauvia marka ürünler olmaktadır.

Polilaktik Asit veya Caprolactone Bazlı Dolgu Ürünleri

Diğer dolgu ürünlerine nispeten daha geç kullanılmaya başlanmıştır. Uygulama tarzı ve madde etkinliği hyalüronik asit kökenli dolgulara göre biraz daha farklılıklar göstermektedir. Tedavi işleminden sonra etkisi 2 hafta sonra ortaya çıkmakta olup, kalıcılığı 2 sene kadar sürmektedir. Bu yönüyle diğer dolgulardan ayrılmaktadır.

Birçok dermatolog uzmanı  Plilaktik asit veya Caprolactone bazlı dolgu ürünlerinin cilde en iyi hacim veren ürünler olduğunu söylemektedir. Ülkemizde uygulanan ve akıllı dolgu olarak da anılan Ellanse dolgularının enjekte edilme tekniği hyalüronik bazlı dolgu ürünlerine göre biraz daha farklı olmaktadır. Bu yüzden tedavinin uzman kişilerce uygulatılmasını önermekteyiz.

Hangi Dolgu Hangi Bölgede Etkili Sonuç Verir?

Nazolabial Bölge İçin: Juvederm Volift, Teosyal Deeplines, Stylage L,  Restylane Lift, Ellanse M ve L

Dudak Bölgesi İçin: Juvederm Ultra XC, Teosyal Kiss, Restlane Silk,  Juvederm VOLBELLA XC, Stylage Lips

Gözaltı Bölgesi İçin: Teosyal Redensity II

Alın: Stylage S, Juvederm Volbella, Restylane Refyne,  Teosyal Global Action, Ellanse S

Yanak Bölgesi İçin: Radiesse, Stylage XXL, Juvederm Voluma,  Teosyal Ultimate, Ellanse L, Restylane SubQ,

Dolgu Yaptıran Ünlüler Kimlerdir?

Dolgu yaptıran ünlüler kimlerdir sorusuna cevaben; şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki günümüzde yerli ve yabancı basında gördüğünüz birçok ünlü dolgu yaptırmaktadır.

Lindsay Lohan, Kendall Jenner, Ellen Barkin, Molly Sims, Britney Spears, Madonna, Jessica Simpson, Christina Aguilera, Heidi Montag, Nicole Kidman, Jenny McCarthy, Lori Loughlin, Courteney Cox, Nicole Kidman, Meg Ryan, Angelina Jolie gibi ünlüler dolgu uygulaması yaptırmışlardır ve yeri geldikçe de yaptırmaktadırlar.

En İyi Dolgu Markası Nedir?

Klinik olarak biz Çin menşeili olmayan ürünleri tercih etmekteyiz. Uluslararası standartlara sahip ve kalitesini ispatlamış olan Avrupa ve Amerika menşeili ürünler hem FDA onaylıdır hem de kliniğimizde tercih ettiğimiz ürünlerdir. Bu sebeple en iyi dolgu markası yerine, en kaliteli ve tercih edilen ürünler tabirini kullanmamız daha doğru olacaktır.
Hemen her doktorun kullanırken kendini rahat hissettiği, ve daha iyi sonuçlar aldığına inandığı markalar bulunmaktadır. Ayrıca yine tedavi uygulanacak olan farklı bölgeler için farklı markalar kullanılmaktadır.

Dolgu Çıkarılabilir Mi?

Klinik olarak biz genelde hastalarımıza dolgu çıkartma işleminden önce düzeltme yaptırmasını düşünmesinin daha doğru olacağını söylemekteyiz. Kliniğimizde uzman doktorumuz sayesinde asimetrik görüntü ya da gereğinden fazla dolgu kullanılmasından kaynaklı oluşmuş rahatsız edici görüntü tedavi edilebilmektedir. Şayet hasta düzeltme işlemi istemiyorsa, dolgu hyalüronidaz enzimin enjekte edilmesiyle eritilmektedir.

Hyalüronidaz enzimi, hyalüronik asiti parçalar ve ortadan kaldırır. Bu işlemin yapılabilmesi için oldukça tecrübeli ve işini bilen bir uzman gerekmektedir. İşini bilmeyen,  tecrübesiz ve özellikle yetkisi olmayan kişilerce uygulanan dolgulardan kaynaklı yanlış ,hatalı ve anatomiye dikkat edilmeden yapılan orantısızlıklar yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda insanlar yapılan dolgu nasıl çıkarılır sorusunun cevaplarını aramaktadır. Bu tarz sorunların giderilmesi ise dolgunun çıkarılması ile değil, eritilmesi ile mümkün sağlanmaktadır. Burada en önemli şey ise  Hyalüronidaz enzimine karşı bazı kişilerin alerjisi olabilir. Bu sebeple mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Tedavinin olduğu ilk gün boyunca alkol almaktan ve sizi yoracak fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız. Çünkü bu gibi durumlar morarmaya neden olabilir.
 • Dolgu yapılan bölgedeki kızarıklık ortadan kayboluncaya kadar aşırı sıcak ortamlardan ve aşırı soğuk (güneşlenmek, solaryuma girmek, sauna ve kış spor aktiviteleri gibi) ortamlardan kaçınmanız dolgu sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yere sahip olmaktadır.
 • Şayet cildinizde küçük tümsekler görürseniz doktorunuzun gösterdiği şekilde masaj uygulayarak tümsekleri dağıtmayı deneyebilirsiniz.
  Tedavi işlemi sonrası dolgu yapılan bölgeye, güneş kremi sürmek ya da makyaj yapmak sağlığınız açısından herhangi bir risk oluşturmaz.  Burada dikkat edilmesi gereken kullanılan malzemelerin steril ve kaliteli olduğundan emin olmalısınız.
 • Son olarak dolgu tedavisinin uygulandığı gün saç boyatma ve kaş kaldırma gibi kuaföre gitmenizi gerektirecek işlemlerde dolgu sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında olmaktadır.
 •  Deniz, havuz ve benzeri  gibi enfeksiyon kapmaya elverişli ortamlardan da yine en az 1 gün boyunca uzak durmaya çalışmalısınız.
 • Antalya Çene Dolgusu

  Yüzün genel görünümünün güzel olmasında çenenin çok büyük etkisi vardır. Bazı insanların çeneleri, yüzlerinin geri kalanı ile uyumsuz ve orantısız olabilir. Tam bu noktada devreye Antalya çene dolgusu girer ve insanlara beklentilerine uygun bir çeneye sahip olma imkanı sunar. Bu işlem cerrahi bir operasyon gerekmeden gerçekleştirilir.

  Antalya çene dolgusu ile aşağıda yer alan sorunların giderilmesi mümkündür:

  Çenenin çok geride olması

  Çenenin çok fazla sivri olması

  Geniş olması

  Asimetrik olması

  Buradaki dokularda yaşanan sarkma

  Belirginliğini kaybetmesi

  Derin bir gamzenin olması

  Antalya çene dolgusu ile yukarıda yer alan sorunlar giderilir ve insanlar, daha güzel bir görünüme sahip olurlar. İnsanların özgüvenlerinde ciddi bir artış meydana gelir ve bu ise insanların psikolojik durumlarını fazlasıyla etkiler.

  Antalya Çene Dolgusu Nasıl Yapılır?

  Antalya çene dolgusu yapılmadan önce kişilerin çenesindeki sorunlar tespit edilir. Daha sonra ise bu sorunların nasıl düzeltileceği planlanır. Yani yapılacak dolgu sonrasında çeneye son şekli verilir. Bu noktada uzman bir sağlık personelinin varlığı son derece önemlidir. Ayrıca bu alanda tecrübeli bir hekimin bu işlemi yapması, beklentilerin karşılanmasında çok fazla etkili olacaktır.

  Gerekli planlamalar yapıldıktan sonra çene antiseptik bir madde ile temizlenir. Daha sonra dolgu yapılacak olan alanlar işaretlenir ve buralara belirli oranlarda hyaluronik asit uygulanır. Bahse konu işlem ortalama 15 dakika sürer. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu madde, insan vücudunda bulunur ve bundan dolayı herhangi bir uyumsuzluk yaşanması söz konusu dahi olmaz. Antalya çene dolgusu genel hatları ile bu şekilde yapılır. İşlemden önce lokal anestezi yapılır ve böylece hastaların herhangi bir acı duyması engellenir. Fakat işlem tamamlandıktan ve anestezinin etkisi geçtikten sonra hastalar bir miktar ağrı duyar ve bu ağrı için doktor tarafından ağrı kesici reçete edilir.

  Antalya çene dolgusu, tek seansta yapılır. Bu seans sonunda bir takım morarmalar ve şişlikler oluşabilir. Bunlar birkaç hafta içinde tamamen geçer ve yapılan işlemin etkisi görülür. Antalya çene dolgusu da geçicidir, fakat bu işlemin etkisini ortalama olarak 18 ay sürmesi, hastalar açısından büyük bir avantajdır. Bu süre sonunda dolgu kendiliğinde belirli bir süreç içinde etkisini kaybeder. İsteyen hastalar bu işlemi tekrarlatabilir. Tekrarlandığında kalıcılığının biraz daha artacağını söylemek yanlış olmaz.


 • Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
  Randevu ve İletişim için  
  +90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

  Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
  Dermatoloji – Kozmetoloji


Soru Sor

Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın