DUDAK DOLGUSU

DUDAK DOLGUSU
DUDAK DOLGUSU

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, dudakların hacminin artması ve daha güzel bir görünüme kavuşması için insan doğasına özdeş hyalüronik asit’in dudağa enjekte edilmesidir. Dudak dolgusu nedir sorusunun cevabı aynı zamanda kozmetik bir düzeltme işlemidir, cerrahi müdahaleye gerek yoktur.

Dudak Dolgusu Tehlikeli Midir? Zararları Var Mıdır?

Dünyada her yıl yüz binlerce kişi dudağına dolgu yapılması için kliniklere gitmektedir. İlk başlarda bu insanların çoğu dudak dolgusu tehlikeli midir, zararları var mıdır sorusunun cevabını merak etmektedirler.  Kliniğimizde yapılan uygulamaları izleyerek bu soruya kendinizde cevap verebilirsiniz. Dudak dolgusu kliniğimizde de en çok talep gören ve memnuniyet oranı yüksek olan uygulamalardan birisidir.

Realself.com'da yer alan ve tamamı müşterilerin bağımsız puanlarından oluşan değerlendirmeye göre dudak dolgusu yaptıran kişilerin bu işlemden memnuniyet oranı %92'dir. Morarma, kızarıklık, hafif şişlik gibi yan etkiler işlemin yapıldığı yer ve kişiye bağlı olmadan, daha çok kişinin fizyolojik farklılıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Çok sık olmamakla  gördüğümüz bu yan etkiler kalıcı değildir, kısa bir sürede ortadan kalkmaktadır. Gereken hijyen koşullarını sağlamamış, alanında uzman personel çalıştırmayan kliniklerde yan etki görülme olasılığı daha yüksektir. Güvenilir kurum ve kişilerce yapılan dudak dolgusu işlemi sonuçları itibariyle güvenilir bir işlemdir ve önemli bir risk taşımaz. Dudağa enjekte edilen hyalüronik asit zaten insan vücudunda doğal olarak bulunmaktadır.

Dudak Dolgusunda Kullanılan Hyalüronik Asit’in Özellikleri Nelerdir?

Dolgu maddesi olarak sıklıkla kullanılan ürün hyalüronik asittir. Hyalüronik asit bir polisakkarit yani çoklu doğal şekerdir ve diğer canlılarda olduğu gibi insan vücudunda da doğal olarak bulunur. Dolgu maddesi olarak kullanılabilen bir diğer madde de kollajendir. Fakat günümüzde kollajen  kullanımı azalmaktadır çünkü hyalüronik asit daha güvenli ve daha uzun ömürlüdür.

Bu maddeler hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cildin gergin tutması gibi işlevlere sahiptir. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve uygulandığı yerde uzun süre şekli bozulmadan kalabilir. Bu nedenle çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir, kozmetik ürünlerde genellikle kullanılır. Vücutta zaten doğal olarak bulunduğu için alerji yapmaz, önemli bir yan etkisi ve riski yoktur.

Dudak Dolgusunun Etkileri Nelerdir? Görünüşte Nasıl Bir Etki Yaratır?

Dudak dolgusu;

 1. Dudağı dolgunlaştırma,
 2. Dudağın genç görünmesi,
 3. Dudağı şekillendirme, kontürlerini belirginleştirme,
 4. Dudaktaki şekil bozukluklarını giderme amacıyla tercih edilebilir.

Canlıların yapısı gereği üst dudak alt dudağa göre biraz daha incedir. Dudak dolgusu yapılırken en çok tercih edilen yöntem üst dudağın hacminin arttırılmasıdır. Böylece estetik bir görüntü kazanması sağlanır. Ayrıca kusursuz dudak bileşenlerini elde etmek için de uygulanabilir. Dudak dolgusunun etkileri nelerdir ve nasıl bir görünüş oluşturur soruları hemen herkesin merak ettiği sorulardandır.

Kusursuz bir dudağın bileşenleri çoğu zaman şu şekilde kabul edilir;

 • Belirgin şekilde görünen filtrumlar,
 • Belirgin şekilde görünen aşk yayı,
 • Belirgin şekilde görünen vermilyon sınırları,
 • Ön bölgelerde hacim, dolgunluk,
 • Üst dudaktan yaklaşık %30 büyük alt dudak.

İnsanın dudak yapısı diğer organlarımıza göre daha dayanıklıdır. Ancak  zaman geçtikçe şekil değişikliklerine ve yaşlanmaya uğramaktadır. Gülerken, konuşurken, üzülürken, somurturken kısaca uyuma hali dışında bulunduğumuz tüm zamanlarda hareket halinde olan dudaklarımız dikkatin en çok yoğunlaştığı yapıların başında gelir ve zamanla yaşlanır.

Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Dudak dolgusu kaç yaşından itibaren yapılabilir sorusuna cevaben, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu), 21 yaş ve üzerindeki kişilerin dolgu yaptırmasında bir sakınca olmadığını belirtmektedir. Ancak aşağıda yer alan durumların tamamı doktorunuz tarafından gözlemlendiğinde 18 yaşın üzerindeki kişiler  de dudak dolgusu yaptırabilir:

 • İşlemin risklerini anlayabilecek olgunlukta olmak,
 • İşlem için yeterli hazırbulunuşluğa sahip olmak,
 • İşlemden beklentilerin net, açık ve ifade edilebilir olması,
 • Dudaklarda şekil bozukluğunun olması.

Dudak dolgusu için uygun aday olup olmadığınızı ancak bu konuda uzman olan bir doktor ile görüşerek  öğrenebilirsiniz. 21 yaş sınırı FDA’nın zorunlu tuttuğu bir durum değil, bir öneridir. Dudak dolgusu uygulaması geri dönülebilir bir uygulamadır, kalıcı bir uygulama değildir.

İşlemden Sonra Dudaklarım Yapay Görünür Mü?

Medyada yer alan bazı ünlülerin botokslu ve dolgulu görüntüleri görerek işlemden sonra dudaklarım yapay görünür mü şeklinde düşüncelere kapılmaktadır. Bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin çekincelerini arttırmaktadır. Medyadaki görüntülerde estetik facialar işlem yapılan bölgeye estetik bir görüntü kazandırmak için uygun olan miktardan daha fazla miktarda madde enjekte edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu durum kişi için mimiksiz, donuk ve yapay görünüme sebep olur. Oysa iki durumu karşılaştırdığınızda medyada görünen birçok ünlünün de dudak dolgusu yaptırdığı halde estetik ve alımlı bir görüntü yakaladığını görmüşsünüzdür. Genellikle dolgu yaptırdıkları dahi anlaşılamamaktadır. Ayrıca her ne kadar fark etmeseniz de dışarıda her gün dudak dolgusu yaptıran birçok kişi görüyorsunuz. Fakat çok azının dolgu yaptırdığını fark ediyorsunuz, ya da kendi dudakları olduğunu düşünerek, dudaklarına imrenerek bakıyorsunuz.

Yapılan dolgu işlemlerinin başarısız olmasının diğer bir nedeni de dolgunun yapıldığı dudağın genel ağız yapısı, dudağın yapısı ve yüzün yapısıyla orantısının göz ardı edilmesidir. Ağız yapısı, dudak yapısı ve yüz yapısı kişiden kişiye göre değişmektedir. Herkese yakışacak tek bir dolgu formülü bulmak mümkün değildir. İşlemi gerçekleştiren uzmanların görevi, dolgunun bu değişkenlerle birlikte değerlendirilmesini ve ortaya estetik bir görüntü çıkmasını sağlamaktır.

Güvenilir Dolgu Markaları Nelerdir?

Stylage, Hyabell, Teosyal, Juvederm, Restylane gibi markalar güvenilir dudak dolgu markaları olmaktadır. Uygulamalarda doğal görüntüye en yakın olarak gözlemlenen bu markaların hyalüronik asit bazlı ürünleri tercih edilmektedir. Diğer popüler ve FDA tarafından kabul edilen dolgu markaları aşağıdaki şekildedir:

Radiesse, Restylane, Juvederm, Belotero, Sculptra, Evolence, Prevelle, Elevess, Artefill, Captique, Hylaform, Cosmoderm, Fibrel, Zyplast ve Zyderm.

Not: Yukarıda belirtilen markaların tamamının güvenilirliği ve etkinliği yapılan kontrollü klinik araştırmalarla ispatlanmış ve uluslararası alanda otorite olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ve diğer otoriteler tarafından onaylanmıştır. O yüzden herhangi bir kliniğe gittiğinizde size uygulanacak dolgu işleminde bu markalardan birinin kullanıldığından emin olunuz.

İşlem Ne Kadar Sürede Tamamlanır? İşlemin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Dudak dolgu işlemi ne kadar sürer sorularına cevap olarak, ortalama 15-30 dakika sürer. Genellikle 10 ile 15 gün sonra bir kontrol seansı gerçekleştirilerek ortaya çıkan görünüm değerlendirilir. Uygulamadan hemen sonrası etkisi açık bir şekilde görülür. Dudaklar eski durumuna göre hacim kazanmıştır. Kullanılan dolgunun özelliği ve kişinin cilt yapısına göre etkisi ortalama 6-12 ay sürer.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle işlemi yapacak doktor ile beklentinizin tam olarak ne olduğu konuşulmalıdır. Ortaya çıkacak görüntünün nasıl olmasının beklendiğinin doktora izah edilmelidir. Doktor ile birlikte karar verildikten sonra dudak bölgesine lokal anestezi için krem uygulanır veya diş etinden lokal anestezi yapılır. Böylelikle işlem boyunca ağrı hissedilmesi engellenmiş olur. Anestezi etkisini gösterdikten sonra çok ince uçlu bir iğne ile dolgu derinin orta tabakasına enjekte edilir. Yapılan bu işlem ile dudak dolgusu nasıl yapılır sorusunun cevabı verilmiş olmaktadır.


Hangi Branş Doktorları (Kim) Tarafından Uygulanmalıdır?  

Dermatologlar ve Plastik Cerrahi uzmanları tarafından uygulamalıdır. Uygulamayı uzman ve donanımlı kişilerin yapması  istenilen görüntünün elde edilmesinde oldukça önemlidir.. Merdiven altı güzellik salonlarından uzak durulmalıdır. Botoks ya da dolgu işlemini yapacak olan doktorların kasların yapısını, yüz anatomisini, kasların nerede başlayıp nereye uzandığını iyi derecede bilmesi uygulamanın başarıya ulaşmasını kolaylaştırır. Eğer yapılacak uygulama ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa işlemi yapacak olan doktordan detaylı bilgi isteyin ve sorularınıza aldığınız cevaplardan tatmin olun.

Dudak Dolgusu Yaptıran Ünlüler Kimlerdir?

Dünyada ve Türkiye’de birçok ünlü dudak dolgusu yaptırmaktadır. Dudak dolgusu yaptıran ünlüler arasında Megan Fox, Kylie ve Kendall Jenner, Britney Spears, Heidi Montag, Jenni Farley, Audrina Patridge, Zooey Deschanel  gibi isimler yer almaktadır.

Dudağa Botoks Yapılabilir Mi?

Botoks ve dolgu farklı amaçlarla yapılan, birbirlerinin yerine geçmeyen, etki bölgeleri farklı olan kozmetik uygulamalardır. Dolayısıyla dudağa botoks işlemi uygulanamaz.

İşlemden Sonra Hemen İşe Dönebilir Miyim?

Evet, zorunlu haller dışında genel olarak işlemden hemen sonra işinize dönebilirsiniz. İstisnai durumlar aşağıda ayrıntılı olarak ifade edilmiştir. İşlem yapıldıktan sonra bir şeyler yemeniz ancak anestezinin etkisi ortadan kalktıktan sonra mümkündür. (Bu yapılmadığı takdirde dil ve dudak uyuşmuş durumda olacağı için yanlışlıkla dilinizi veya dudağınızı ısırabilirsiniz).

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanabilir? Kimlere Uygulanamaz?

Dudak dolgusu için en uygun adaylar uygulamadan beklentilerini gerçekçi olarak belirlemiş, dudağının nasıl görünmesi hakkında bilgi sahibi olan, dudağının görüntüsünü iyileştirmek isteyen kişilerdir.
Dudak dolgusu yaptırmak için psikolojik olarak hazır durumda olmak önemlidir. Bazı kişiler normalin üzerinde ve çok dolgun dudaklar isteseler de işlem sonucunda  ortaya çıkan görüntüden rahatsız olmakta ve ‘’ördek dudak görüntüsü’’ adı verilen hoş olmayan bir görüntü ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Böyle bir durumda akıldan çıkarılmaması gerekir ki dudak dolgusu geri dönüşebilir bir uygulamadır. Dudak dolgusu kimlere uygulanamaz sorusuna cevaben, aşağıdaki rahatsızlıklardan bir veya birkaçına sahip olan kişiler dudak dolgusu yaptırmamalıdır:

 • Kan pıhtılaşması sorunu olanlar,
 • Ağız bölgesinde uçuk olanlar,
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar,
 • Gebelik ve emzirme dönemleri,
 • Sinir veya kas hastalığının varlığı,
 • Alerjik yapısı olan kişiler,
 • Lupus gibi bağ dokusu hastalıkları


Geçmişte uçuğunuz olduysa ya da bildiğiniz herhangi bir alerjiniz varsa doktora belirtmeniz gerekir. Ayrıca kullandığınız ilaçları da doktorunuza söylemelisiniz.

 • İşlemden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
 • Uygulama yapıldıktan sonraki  24 saatlik zaman diliminde;
 • Uygulama bölgesi ovuşturulmamalıdır.
 • En az 48 saat süresince uygulama bölgesine masaj yapılmamalıdır.
 • Uygulamadan en az 24 saat sonra makyaj yapılmalıdır.
 • 1 hafta süresince sauna, hamam, jakuzi gibi sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. İşlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlilerinden olmaktadır.
 • Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havadan kaçınılmalıdır.
 • Genellikle dudak dolgusu lokal anestezi ile uygulandığından, hislerin tekrardan geri gelmesi sağlanana kadar bir şeyler yenmemeli ve içilmemelidir.
 • Tedavinin başarısını ve yan etkilerini değerlendirmek üzere işlemden 10 gün
 • sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir.
 • Beklenmeyen bir etki gelişirse uygulama yapan doktora başvurulmalıdır.


Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın