GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU

GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU
GÖZ ALTI IŞIK DOLGUSU

Göz Altı Işık Dolgusu

Kadınlarda ve erkeklerde göz altı morluğu veya bazen de torbası olarak adlandırılan çökmüş göz altları,  görünüm açısından kaygı oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde bu kaygı oluşturan duruma  geliştirilmiş göz altı ışık dolgusu tedavi yöntemi ile çözüm üretilebilmektedir.  Artık bu tedavi yöntemi sayesinde  göz altlarında morluk, şişlik ya da renk farklılıkları gibi sorunları olan bireylerin bu sıkıntıları giderilebilmektedir.

Cildinizin uzun zamandır maruz kaldığı bu gibi yıpranmalardan sonra tek seferde tedavisi mümkün olmaktadır. Yine bunların haricinde ilerleyen yaşa bağlı olarak oluşan göz altı sorunlarına da çözüm bulunabilmektedir.

Göz altı torbaları ve morluk

Günümüzde özellikle kadınların çoğunda 30’lu yaşlara geldiklerinde her ikisinden bir tanesinde göz halkaları konusunda kaygı oluştuğu görülmektedir. Oluşan bu göz altı torbaları ve morluklar gibi oluşumların nedeni ise çoğunlukla genetik kaynaklı olmaktadır. Günlük yaşantımızdaki uyku pozisyonu, uyku bozuklukları, alkol ve bazı alerjik kaynaklı etkenler sadece bunların oluşumunu tetiklemekte ve arttırmaktadır.

Canlıların göz yapıları her tarafa çok rahatça dönebilen bir yapıya sahip olup, özel bir yağ tabaka ile kuşatılmışlardır. Yine adına orbital septum denen bir koruma kalkanı sayesinde de bulundukları konum korunmaktadır. Septum genetik yada ilerleyen yaşa bağlı olarak zamanla gevşeyerek yağ torbasınca ileri doğru hareket ettirilmektedir. İnsanın yaşı ilerledikçe yüzün kemik yapısında incelmeler meydana geleceğinden kemik normal olarak geriye doğru hareket etmektedir.

Tamda bu tür nedenlerle göz altı torbaları ve morluklar meydana gelir. Esasında meydana gelen boşluk çok azda olsa gölgelerden kaynaklı olarak size derin gibi gözükebilir. Bu gibi zamanla oluşan göz altı torbaları nasıl giderilir diyenlere ise cevabım: bu gibi rahatsızlıklar göz altı ışık dolgusu ile ciddi anlamda tedavi edilebilmektedirler.

Bu konuda önemli bir noktayı aydınlığa kavuşturmak gerekir ki,  ışık dolgusu tedavisi olduğunuzda göz altı problemlerinizin tamamından kurtulacağınızı düşünmemelisiniz. Çünkü böylesi bir düşünce aldatıcı olabilmektedir. Klinik olarak göz altı ışık dolgusu tedavi yönteminin, göz altında oluşmuş çökmelerin ve morluklarla birlikte halkaların büyük kısmına etkili olduğunu ifade etmek istiyoruz. Fakat göz altı torbaları konusunda aynı şeyi söyleyememekteyiz.

Söylemememizin en büyük sebebi ise belli bir yaş üzerinde ve büyük torbaları olan kişilerde çözüm alt göz kapağı  olmaktadır. Işık dolgu tedavi yöntemi işe yaramayacak ve hafif kalacaktır. Yaş olarak nispeten daha genç ve torbaları daha küçük bireylerde ise dikkatli yapılması koşuluyla işe yaramaktadır. Bunu konuda daha net bilgi için kliniğimize gelebilirsiniz.

Gözaltı Işık Dolgusunun İçeriği Nedir?

Yukarıda da anlattığımız gibi göz altı morlukları tedavisi için özel olarak yapılan ve esasında vücut tarafından da üretilen hyaluronik jel olarak bilinen bir dolgu tekniğidir. Göz altı sıkıntılarını giderme adına geliştirilen bu jel yapıdaki göz altı ışık dolgusu  malzemesi içeriği aslında iki tür maddeden oluşmaktadır. Bu iki madde de Hyaluronik asit ve Poly vitamin kompleksi olmaktadır. Tedavi esnasında ilk olarak hyaluronik asit aracılığı ile torbalara ve morluklara müdahale edilmektedir. Sonrasında ise Poly vitamin uygulanması sayesinde hücreler uzun süreli olarak kendilerini yenilemektedir.

Hamileyken ışık dolgu yapılır mı ?

Özünde ışık dolgu tedavisi sistemik etkisi olmayan bir yöntem olup, hamilelik gibi çok önemli bir dönemde yapılmasını çok da uygun bulmuyoruz. Sağlık açısından günümüzde herhangi  bir sakıncası bildirilmiş değil ama hem kadın olmam sebebiyle hamileyken ışık dolgu yapılması çok da sıcak bakmadığım bir durum olmaktadır.

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır ?

Uygulanan diğer bazı tedavi tekniklerine göre farklılıklar içermektedir. Bu tedavi yönteminde derinin altına değil de kemiğin üst kısmına uygulama yapılmaktadır. Dolgu yapılma esnasında ışık dolgusu vücuda kesinlikle yavaş yavaş verilmelidir. Göz altı ışık dolgusu nasıl yapılır, ağrı hissedilir mi sorularınıza cevaben,  hasta herhangi bir ağrı ya da acı duymaz çünkü dolgunun öncesinde anestezik bir madde sıkıntılı bölgeye sürülmektedir.

Tüm bunların yanında jelin içeriğinde de anestezik madde olduğu için yapılan tedavi sonrasında da hasta herhangi bir ağrı duymamaktadır. Göz altı ışık dolgusu tedavi yöntemi sadece kadınlara değil aynı zamanda erkeklere de uygulanabilmektedir. Özellikle günümüzde erkeklerde metro seksüellik kavramı iyice yerleşmiş olup, göz altı ışık dolgusu tedavisi için başvuran erkek hasta sayımızda oldukça mevcuttur.

Ne Kadar Süre Sonra Etkisini Yitirir?

Uygulanan bu tedavi  tekniğinde hyaluronik asit kullanıldığı için uzun zaman etkisini yitirmeyen olumlu tedavi uygulamaları sağlanabilmektedir. Göz altı ışık dolgusu etkisi hyaluronik asit ile yapıldığından en az 1,5 yıl sürer. Bireysel farklılıklarda göz önünde bulundurularak  kimi tedavi gören kişilerde 3 yıl sonra dahi etkisini koruyabildiği saptanmıştır. Hemen her ışık dolgusu tedavisi tekrarından sonra bu süre kademeli olarak daha da artmaktadır.

Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – Kozmetoloji


Soru Sor

Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın