KOLAJEN AŞISI

KOLAJEN AŞISI
KOLAJEN AŞISI

Kolajen aşısı kimlere uygulanamaz?

Özellikle gebelik ve emzirme döneminde olan bayanlar, Kollajen Aşısı kimlere uygulanmaz sorusunun cevap olarak ilklerini oluşturmaktadır.

 • İmmün sistem (bağışıklık sistem) hastalıklarında,
 • Şeker hastalığı olanlarda,
 •  Keloid (normalden fazla doku iyileşmesi) oluşma eğiliminde,
 • Uygulama alanında enfeksiyon olması durumunda,
 • Kanser tedavisi sırasında,
 • Aynı seansta lazer tedavileri ile birlikte,
 • Derin kimyasal peeling (ölü derinin temizlenmesini sağlayan maske) sonrasında uygulanamaz.

Kolajen Aşısı

 Derideki parlaklık ve elastikiyetin  yeniden sağlanması ve kırışıklıkların giderilmesi hedeflenerek,  cildin yeniden yapılandırılmasını sağlayan tedavi yönteminin adına Kollajen Aşısı denilmektedir. Toplam vücut proteinlerinin %30’unu, toplam vücut ağırlığının ise %6’sını kollajen oluşturur. İnsan vücudunda bulunan proteinlerden en yaygın olanıdır. Kıkırdağın % 50’si,korneanın % 68’i,derinin ise  %72’i içeriği kollajendir.


Ayrıca bulunduğu yerler kaslar, kemikler, kan damarları, sindirim sistemi ve tendonlardır. Kollajen etkilerinden biri doku ve organları şekillendirerek  onları yapısal olarak güçlendirmesidir. Cildimize sağlamlık ve esneklik kazandıran temel yapıtaşı da yine kollajendir. İnsan vücudunda kollajen üretimi, 25-30’lu yaşlardan itibaren yaş ilerledikçe doğal olarak azalmaya başlar. İnsanlar yaşlanınca ciltte kırışıklıkların artması, sarkmalar ve eklem ağrıları kollajen üretiminin azalmasının sonucudur. Tabi ki kollajen üretiminin azalmasının tek sebebi yaşın ilerlemesi değildir. Yüksek şekerli beslenme , sigara içme ve yoğun güneş maruz kalma gibi diğer çevresel etkenler de kollajen seviyelerinin azalmasına neden olur.


Genetik bozuklukların (Metabolik hastalıklar: Ehler-Danlos Sendromu, Skorbüt, Osteogenezis imperfekta, Marfan Sendromu = Araknodaktili,  Menkes Hastalığı, Kutis Laksa) haricinde, vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan besinlerle almamız gerek bazı aminoasitlerin yanında ‘’C’’ vitamini yetersizliklerinde de kollajen üretimi bozulacağından, kollajenin yer aldığı tüm yapılarda da bozulmalar meydana gelebilmektedir.


25 yaşın üzerindeki bireyler her yıl bu değerli proteinin yaklaşık %1.5 kadarını kaybederler ve böylece  ciltte ilk kırışıklıklar meydana gelir. Yani yaşlanmaya başladığımız andan itibaren cildimizin yapıtaşı olan kollajen  hem sayı hem de kalite geriye gider.


 Kollajen aşısı, özellikle kozmetik tıbbın ve yaşlanma karşıtı tedavilerin en temel taşı olan tipIII kollajeni maddesini oluşturan fibroblast üretimini aktive ederek  kollajen üretimini uyarmaktadır. Cilt altı dokuya (dermal doku) uygulanan kollajen aşısı sayesinde fibroblastlar uyarılırlar ve yeni kollajen üretiminin başlaması sağlanır. Fibroblastların uyarılması hyaluronik asit üretiminin miktarını da artırır.

Kollajen aşısı cildi yeniden yapılandıran ve bu sayede elastikiyetini ve parlaklığını tekrar sağlayan biyoaktif enjekte edilebilir bir aşıdır. İlk yaşlanma belirtilerinin başlamasıyla birlikte bu belirtilerle baş etmede oldukça etkili bir yoldur.

Kollajen Aşısı Kimlere Yapılır?

Mevcut yaşlanma sürecini durdurmak için 25 yaşından sonra bu süreci önlemek için, ya da oluşmuş yaşlanma belirtileri ve elastikiyet kaybını gidermek için her yaşta insana uygulanabilir. 

Kollajen aşısı uygulama bölgeleri:

 • Tüm yüz ve vucutta yenilenme,
 • Dermis ve bağ dokusunun yenilenmesi,
 • Cilt elastikiyetinin artırılması,
 • Kollajen Aşısı ile cilt yaşlanma belirtilerinin ve kırışıklıklarının azaltılması,
 • Yara izleri ve akne skarlarının azaltılması,
 • Yüz, boyun, dekolte ve göğüslerde elastikiyet kaybının düzeltilmesi,
 • Karın ve kalça sıkılaştırma,
 • Üst kol ve bacaklarda sıkılaştırma amacıyla da uygulanabilir.
 • Özetle cilt ve cilt altı onarılır, yenilenir ve cildin doğal görünümü tekrar elde edilir.Uygulama Prosedürü
 Kollajen aşısı uygulama prosedürü, cildin durumuna bağlı olarak 2-4 hafta ara ile 4 seans halinde yapılmaktadır. Uygulama yapılacak alana lokal anestezik krem sürülür ve 30-45 dakika ara verilir. Sonrasında cilt temizlenerek ince ve kısa bir mezoterapi iğnesi ile 1-3 cm aralıklar ile cilt içerisine (dermal tabakaya) enjekte edilir. Uygulamadan sonra nazik bir masaj ile her tarafa ulaştırılır. Antibakteriyel krem ve güneş koruyucu sürülerek işlem tamamlanır.

Uygulama yerinde hafif kızarıklık ve şişlik görülmesi olağandır. İşlemden sonra günlük hayat kaldığı yerden devam eder. Enjeksiyon yerlerinde kızarıklık, yanma, şişme, kaşınma ve hassasiyet oluşması doğaldır. Bu belirtilerin hiçbiri için tıbbi müdahaleye gerek yoktur. İşlemden birkaç dakika sonra ya da 3-5 gün sonra kendiliğinden ortadan kalkar.

Sonuç Ve Etkinlik

Uygulamanın ilk sonuçları 7-14 gün sonra ortaya çıkar ve tedavi süresince sonuç gelir. Kollajen Aşısı tedavisinin tam etkisi ancak 2 hafta aralıklarla 3-4 seans uygulanması neticesinde görülebilmektedir. Uygulamadan  sonra cildin yoğunluğu ve elastikiyetinde gözle görünür farklar gözlenir. Etkinlik 12-18 ay süresince devam eder. Bazı kişilerde hatırlatma seanslarına (3-6 ayda bir)ihtiyaç duyulabilir.

Tedavinin tam etkisi (cilt gerginliği , cildin yoğunluğu, gevşek cildin kalınlaşması ve ince çizgilerin dolması) tedavinin tamamlanmasından sonraki 4 haftalık sürede ortaya çıkar.

Siz Değerli Hastalarımızı Kliniğimize bekleriz.
Randevu ve İletişim için  
+90 535 976 66 16    Whatsapp +90 535 976 66 16   Nolu Telefondan Ulaşabilirsiniz

Dermatolog Uzm. Dr  OYA ERMİŞ
Dermatoloji – Kozmetoloji


Soru Sor

Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın