Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi, klasik anlamda bilinen mezoterapinin saçlı deriye uygulanması işlemidir. Sadece saçlı deri değil, kaşlar, bıyık ve sakal bölgesine de mevcut olan kılların yapısını güçlendirmek için mezoterapi yapılabilir.

Saç Mezoterapisinde amaç nedir? 

Amaç foliküler ünitenin gücünü artırmaktır. Saç mezoterapisinin temeli, ilgili bölgeye özel olarak hazırlanmış bir ilacın özel uçlu enjektörlerle uygulanması işlemidir. Sorun çoğunlukla saç dökülmesi veya saç tellerinin zayıf olmasıdır. Erkeklerde görülen erkek tipi kelliğin başlıca tedavi şekli saç mezoterapisidir.  

Ayrıca saç ekimi ve sonrasında koruyucu ve güçlendirici tedavi olarak ta uygulanabilir. Kadınlarda da saç dökülmeleri ve farklı nedenlerle bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır.Tedavi her yasta kadın veya erkeğe uygulanabilir. Önemli bir yan etkisi yoktur. Bazen uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı olabilir. Nadiren de olsa kullanılan ilaçlara alerji gelişebilir ancak bunların hepsi geçici ve müdahale edilebilir durumlardır.

Saç Mezoterapisi nasıl planlanır? 

Saç dökülmesinin aktif olduğu ilk dönemlerde hücum tedavisi ile, ilk 4 seans haftada bir, sonraki 4 seans 2 hafta bir, son 2 seans ayda bir olmak üzere toplam 10 seans uygulanır.

Tedavi aralıkları hekimin görüşüne ve hastanın durumuna göre değişebilir. Tedavi sonrası mevsim geçişlerinde koruyucu tedavi birer seans düzenlenebilir. 

Mezoterapi FDA onaylı farmakolojik ürünlerin kullanıldığı tıbbi bir yöntemdir.


Saç Mezoterapisinin uygulama alanları:

o Saç dökülme sorunlarında (androgenetik alopesi veya diğer nedenlerden dolayı)

o İnce telli ve hacimsiz saçlara sahip olanlarda,

o Saçlarının cansızlığından yakınanlarda,

o Saçlarının parlaklığını kaybettiğini düşünenlerde,

o Saçlarının eskiye oranla seyrekleştiğini fark edenlerde,

o Alın çizgisi gün geçtikçe daha geriye gidenlerde,

o Tepe bölgesi, kulak üstleri veya şakaklarının açıldığını fark edenlerde,

o Ailesinde kellik sorunu olan potansiyel hastalarda,

o Saç dökülmesine sebebiyet veren ilaç kullananlarda,

o Kemoterapi görenlerde,

o Saç ekimi yaptıranlarda,

o Kaş, favori, bıyık , sakal bölgelerinde dökülme sorunu yaşayanlarda,

o Saçkıran hastalarında (Alopesi areata),

o Yanlış ilaç kullanımı sonucu saçlarını kaybedenlerde,

o Çok sık fön çektiren, boya yaptıran bayanlarda,

o Saçları fazla ısıya veya zararlı ışınlara maruz kalan işler kollarında çalışanlarda.

Tedavi her yaşta bayan ve erkekte uygulanabilir. Önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazen uygulama bölgesinde kızarıklık, kaşıntı olabilir. Çok nadiren de olsa kullanılan ilaçlara alerji gelişebilir ancak bunların hepsi geçici ve müdahale edilebilir durumlardır.

Bu yöntemlerin etkili sonuçlar vermesi için işlemi gerçekleştiren en iyi cilt doktoru ve ya dermatolog uzmanlığının çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı insanların tedavi için herhangi birisini değil, alanında uzman olan bir dermatolog hekimi tercih etmesi, beklentilerin tam anlamıyla karşılanmasını sağlar.Cildinizi Dermatologlar Emanet Edin!Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın