İçinde Yaşadığımız Deri (Uygulamalar)

Antalya Dermatolog

İnsanın doğal ve en güzel giysisi olan cilt, zaman içinde farklı nedenlerden dolayı özelliklerini ve görünümünü kaybedebilir. Bu durumda insanların tedavi için cildiye olarak da bilinen Antalya dermatoloji bölümüne gitmesi gerekir. Bu bölüm cilt ve zührevi hastalıklarla ilgilenir ve uygun tedavi yöntemleri ile insanların hastalıklarından kurtulmasını sağlar. Cildiyede görev yapan doktorlara, Antalya dermatolog adı verilir. Dermatolog, tıptaki uzmanlık alanlarından birisidir.

İnsanların ciltleri ile ilgili yaşadıkları farklı cilt sorunları vardır. Bunların dışında yaşlılığa bağlı olarak ciltte meydana gelen değişimlerin giderilmesi, cildin daha genç bir görünüm kazanması için de Antalya dermatoloji bölümüne gidilir. Fakat insanların tedavi noktasında beklentilerinin tam olarak karşılanması için mutlaka doktor seçiminin özenli bir şekilde yapılması gerekir. Antalya en iyi cilt doktoru tarafından uygulanan tedavilerin kısa sürede sonuç vermesi ve insanların sağlıklarına çok daha erken kavuşması, yaşam kalitesini yükseltmesi açısından çok önemlidir.

Cilt ile ilgili meydana gelen hastalıklar/sorunlar ve bunlara ilişkin tedaviler oldukça çeşitlidir. Fakat bunlardan bazılarının biraz daha öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Antalya dermatoloji bölümüne gelinen önemli rahatsızlıklar ve tedavi yöntemlerinden bazıları aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Cilt Lekeleri

Cildin doğal rengini almasında melanin pigmentinin çok önemli bir rolü vardır. Melanin, melanosit hücreleri tarafından üretilir. Üretilen bu pigment, cilt içinde homojen olarak dağılır ve böylece cildin her tarafı aynı renge kavuşur. Bazen ise farklı nedenlerden dolayı melanosit hücrelerinin homojen değil, heterojen bir şekilde yayılması söz konusu olabilir. Bu durum ise cilt lekeleri oluşumu ile sonuçlanır. Bu sorunun çözümü için gidilecek doktor, Antalya dermatolog olarak bilinen cildiye uzmanıdır.

Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler, Antalya en iyi cilt doktoru tarafından uygulandığında çok daha olumlu sonuçlar verir. Cilt lekelerini tedavisiyle ilgilenen Antalya dermatoloji bölümüne gidildiğinde, lekenin durumuna göre farklı yöntemlerin kullanıldığı görülür. Öncelikle bahse konu lekeler için krem ve losyon uygulaması yapılır. Eğer bu yetersiz kalırsa lazer ile cildin eski halini alması sağlanır. Bu yöntemin de cevap vermemesi üzerine cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

Çatlak Tedavisi

Ciltte oluşana çatlaklar, özellikle yaz aylarında insanları fazlasıyla rahatsız eder. Normalde sağlığa herhangi bir zararı olmayan bu çatlaklar, insanların görünümlerini fazlasıyla etkiler. Cildin altında yer alan kemik, kas ve yağ dokularının hızlı bir şekilde büyümesine cildin yetişememesi, ciltte bir takım yırtılmalara neden olur. Bu yırtılmalar başlangıçta kırmızı ve mor renkte iken, zamanla beyaz renge döner. Çatlakların oluşmasında, cildin elastikiyetini kaybetmesinin de etkisi vardır.

Antalya dermatolog tarafından uygulanan farklı tedavi yöntemleri söz konusudur. Çatlak tedavisi için uygulanacak tedavi yöntemi, hastaların yaşına, kilosuna, çatlağın büyüklüğüne ve hastanın genel durumuna göre farklılık gösterebilir. Bu noktada tercih edilen Antalya en iyi cilt doktoru, tedavinin başarılı olmasında önemli bir rol oynayacaktır.

Çatlak tedavisiyle ilgili yapılan çalışmalar, farklı yöntemlerin geliştirilmesine neden olmuştur. Antalya dermatoloji bölümü tarafından uygulanan en etkili çözümlerden birisi lazer tedavisidir. Bunun haricindeki yöntemlerin henüz istenilen sonucu vermediği bilinir. Bundan dolayı insanların cilt bakımlarını aksatmamaları ve çatlakların oluşmasına izin vermemeleri gerekir.

Göz Altı Işık Dolgusu

İnsanların yaşları ilerledikçe ciltlerinde de bu durumun yansımaları kendisini gösterir. Bu yansımalardan birisi olan göz altındaki kırışıklıklar ve torbalanmalar, insanların görünümlerini fazlasıyla etkiler. Bazı kişilerde yaşlanmadan oluşan bu sarkmalar ve kırışıklıkların giderilmesi için göz altı ışık dolgusu uygulaması yapılır. Bu uygulama, yukarıdakiler gibi Antalya dermatolog tarafından yapılır.

Göz altı ışık dolgusunun temelinde, gözün altındaki bölgelere hiyalüronik asit ve diğer besleyici maddelerin enjekte edilmesi vardır. Hiyalüronik asidin en önemli özelliği, vücutta doğal olarak bulunması ve uygulandığı alanın daha dolgun bir yapıya bürünmesini sağlamasıdır. Bu özelliği sayesinde uygulamadan sonra göz altındaki sarkmalar ve kırışıklıklar hızla kaybolur. Antalya en iyi cilt doktoru tarafından yapılan enjeksiyonun içerisinde yer alan diğer maddeler ise cildin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar. Böylece gözlerin altındaki bölgeler, doğal olarak düzeltilmiş olur. Antalya dermatoloji bölümünde bu tedavi ve benzerleri uygulanmaktadır.

Tedavi sonrasındaki 3-4 saatlik bölümde biraz ağrı duyulabilir. Hatta uygulama yapılan alanın kızarması da söz konusu olabilir. Bunlar normaldir ve kesinlikle cildin ovulmaması gerekir. Ortalama olarak 4 saat sonunda cildin kendi yapısına döndüğü görülecektir.

Mezoterapi

Mezoterapi, 1950’li yıllarda ilk olarak Fransa’da uygulanmaya başlayan önemli bir tedavi yöntemidir. Günümüzde ise söz konusu yöntem özellikle Antalya dermatoloji alanında yoğun olarak uygulanmaktadır. Cilt gençleştirme, cilt lekelerinin giderilmesi, bölgesel zayıflama, anti aging ve bazı deri hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Mezoterapi, cildin orta katmanına özel bir karışımın enjekte edilmesi şeklinde bir işlemdir. Bu karışım içerisinde genellikle vitaminler, aminoasitler, mineraller ve benzer maddeler yer alır. Mikroenjeksiyon ile gerçekleştirilen uygulamada Antalya dermatolog önemli bir role sahiptir. Enjeksiyon işleminin yapılmasındaki temel hedef ise cilt altında yer alan kalojen ve elastin gibi maddelerin üretimlerinin artırılmasıdır. Böylece hem cilt daha dolgun gözükür, hem de cildin hızlı bir şekilde yenilenmesi gerçekleştirilir. Bu işlemi Antalya en iyi cilt doktoru yaptığında, etkileri çok daha olumlu olarak gözükecektir.

Cilt Gençleştirme

Yaşlılığa bağlı etkilerin yansımasına bağlı olarak ciltte zaman içinde bir takım değişimler meydana gelir. Bu değişimler; kırışıklık, cilt lekelerinin oluşması, sarkmalar ve cildin dolgunluğunu kaybetmesi şeklinde sıralanabilir. Bu tür sorunlar, bazı kişilerde yaşlılıktan önce de görülebilir. Gerek yaşlılık döneminde, gerekse de daha öncesinde görülen bu etkilerin giderilmesinde Antalya dermatoloji bölümü etkin bir şekilde rol oynar. Antalya dermatolog tarafından hastanın durumuna bağlı olarak uygulanan yöntemler, kısa bir süre sonunda cildin gençleşmesini sağlar. Böylece insanlar, kısa sürede gençleşmiş olur.

Cilt gençleştirme için uygulanan yöntemlerin temelinde cildin hızlı bir şekilde kendisini yenilemesi, ciltteki kırışıklıkların giderilmesi ve deri altındaki tabakanın dolgunlaşması vardır. Antalya en iyi cilt doktoru tarafından bunlar için şu yöntemler uygulanır:

Dolgu Enjeksiyonları

Mezoterapi

Lift Etkisi

Cilt Sıkılaştırma

IPL

Altın İğneler (Scarlet S / X)

Lazer tedavileri

Dermapen

Antalya dermatoloji bölümünde son yıllarda sıklıkla uygulanan yöntemlerden birisi de dermapen adı verilen yöntemdir. Bu yöntem ile farklı cilt sorunlarının çözümü mümkündür. Hastaların durumuna bağlı olarak Antalya en iyi cilt doktoru tarafından verilen kararla söz konusu yöntem uygulanır. Bu yöntemin kullanıldığı sorunlardan bazıları; göz altı torbaları, bazı cilt lekeleri, ciltte meydana gelen sarkmalar ve kırışıklıklar, akne izleri, büyük gözenekler ve dudak çizgileri gibi sorunların giderilmesinde kullanılır.

Dermapen uygulamasına başlamadan önce ciltte bulunan makyaj ve kirlerin detaylı olarak temizlenmesi gerekir. Daha sonra ise uygulama bölgesine çok sayıda mikro kanal açılır. Kanal sayısının çok fazla olmasının nedeni, hastaların daha az acı duyması, yapılacak uygulamaların hızlı bir şekilde emilmesi ve cildin kendisini yenilemeye başlamasıdır. Bu aşamadan sonra ise hiyalüronik asit,  mezoterapi solüsyonları uygulanmaya başlanır. Bu uygulamadan yaklaşık 20 dakika sonra ciltteki yenilenme başlar. Daha sıkı ve dolgun bir cilt için hücrelerin çalışması böylece teşvik edilmiş olur.

Dermapen, Antalya dermatolog tarafından uygulanır ve hastaların durumuna göre 2-4 seans sürer. Bazı hastalar içinse seans sayısı 6’ya kadar çıkabilir. Söz konusu seansların arasında 1 aylık süre bırakılır.

Dudak Dolgusu

Daha dolgun ve belirgin dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar için farklı dudak dolgusu uygulamaları vardır. Bu uygulamalar, Antalya dermatoloji bölümü tarafından hastaların tercihine göre yapılır. Dudakların belirgin hale gelmesi için genellikle dışarıdan özel bir dolgu maddesinin enjekte edilmesi söz konusudur. Bu işlem Antalya en iyi cilt doktoru tarafından yapıldığında çok daha etkili sonuçlar verecektir.

Dolgu malzemesi olarak hiyalüronik asit içeren dermal dolgu kullanılır. Dermal dolgu, laboratuvar ortamlarında üretilen bir maddedir ve genellikle 6 ay veya biraz daha uzun süre etkisini korur. Bu durum, dudak dolgusundan memnun olmayanlar için önemli bir avantajdır. Çünkü bir süre sonra dudakları eski haline döner. Diğer bir yöntemde ise vücutta bulunan yağ dokusu alınıp, özel bir çözelti haline getirildikten sonra enjekte edilir. Böylece hem vücuda yabancı bir madde girişi olmaz, hem de dudak dolgusu daha uzun süreli olur. Bütün bu işlemlerin Antalya dermatolog kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Doktor tarafından bildirilen görüş ve hastanın tercihine göre kullanılacak yöntem belirlenir.


Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın