Uzmanından Güneş Kremi Uyarısı

Uzmanlar, güneşlenirken güneş koruyucu kullanmanın ve denize ya da havuza girerken önlem almanın yaz mevsimini sağlıklı ve güzel bir ciltle geçirebilmenin mümkün olduğunu söylüyor. Güneş kremi alırken koyu tenlilerin 15, açık tenlilerin de 30 faktör ve üzerinde krem tercih etmeleri gerektiği hatırlatıldı.

Memorial Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzm. Dr. Oya Ermiş, yaptığı yazılı açıklamada, yaz boyunca sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için önerilerde bulundu. Güneş kremi alırken ultraviyole A (UV A) hem de ultraviyole B (UV B)’ye karşı koruyucu olmasına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Oya Ermiş, ürünlerin cilt tipine uygunluğunun çok önemli olduğunu hatırlattı. 

"KOYU TENLİLER 15, AÇIK TENLİLER 30 FAKTÖR GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMALI"

Koyu tenliler için 15 ve üzeri, açık tenliler için 30 ve üzeri SPF değeri olan ürünlerin uygun olacağını söyleyen Uzm. Dr. Oya Ermiş, bu ürünlerin yalnızca denize ya da havuza girilmeden kullanılmaması gerektiğini açık havada vakit geçirenlerinde kullanabileceğini açıkladı. Güneşle temasa geçmeden 30 dakika önce uygulanması gerektiğini de hatırlatan Ermiş, "Koruma kremlerinin hiçbiri suya tamamen dirençli değildir. Deniz, havuz ve havluyla kurulanma ile etkinlikleri azalır. Bu nedenle deniz ve havuzdan çıktıktan sonra da yenilenmelidir. Ayrıca bu ürünler 2 saatte bir tekrardan vücuda sürülmelidir." dedi.

Ermiş, güneş koruyucuların tek başına yeterli olmadığını, mümkün olduğunca güneş ışınlarının yoğun olduğu 10.00-17.00 saatleri arası dışarı çıkarken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu yöntemlerin etkili sonuçlar vermesi için işlemi gerçekleştiren en iyi cilt doktoru ve ya dermatolog uzmanlığının çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı insanların tedavi için herhangi birisini değil, alanında uzman olan bir dermatolog hekimi tercih etmesi, beklentilerin tam anlamıyla karşılanmasını sağlar.Cildinizi Dermatologlar Emanet Edin!


Sihirli Dokunuşlar İçin...

Doktorunuza Danışın